Döküm Tavada Dondurulmuş İthal Uskumru

Döküm Tavada Dondurulmuş İthal Uskumru

Norveç’ten ithal edilen dondurulmuş uskumru lezzetli ve de taşıdığı omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin balıklardan olduğu için de sağlıklı bir balıktır. Ülkemiz sularında bulunan yerli uskumruya nazaran Norveç’in soğuk sularında yetiştiği için daha yağlı bir balıktır. Bu sebeple genelde ızgarada veya fırında pişirilmesi tavsiye edilir.

Damak tadına bağlı olarak tavada pişirilmek istendiğinde yağsız bir şekilde yapışmaz tavada da yapabilirsiniz. Bu yazıda döküm tavada yağsız bir şekilde dondurulmuş uskumru tarifi hazırladık.

döküm tavada norveç'ten ithal dondurulmuş uskumru tarifi

Döküm tava bir nevi ızgarada pişirmekle eşdeğer olarak kabul edilir. Bu sebeple merak etmeyin balığınız hiç de yağlı olmayacak tecrübe ile sabittir. Yerli uskumru kullanıyor olsaydık tavayı fırça yardımı ile yağlamak gerekebilirdi ancak dondurulmuş ithal uskumru zaten yağlı bir balık olduğundan tavayı yağlamaya gerek olmayacak.

Norveç’ten ithal dondurulmuş uskumruyu temizlettikten sonra iyice çözülmesini bekleyin. Bu çözülme işlemi sırasında balığın taze kalmasının en güvenli yolu ya mikrodalga ile hızlı bir şekilde çözdürmek ya da buzdolabının normal bölümünde çözdürmektir. Bu konuda detaylı bir rehber hazırladık: Dondurulmuş Balık Nasıl Çözdürülmeli? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

döküm tavada norveç'ten ithal dondurulmuş uskumru tarifi

Balıklar tamamen çözüldükten sonra karın kısmındaki siyah bölgelerinde temizlendiğinden emin olun yoksa o bölgelerin tadı acı olacaktır. Döküm tavada pişirmenin en önemli noktası öncesinde tavayı ısıtmaktır. Ocağı açtıktan 2-3 dk gibi bir sürede tava ısınmış olur. Lezzetli bir uskumru tarifi için buyurun:

Tarifi Yazdır
Döküm Tavada Dondurulmuş İthal Uskumru
Döküm tava lezzetiyle Norveç'ten ithal dondurulmuş uskumru pişiriyoruz.
Hazırlık süresi 5 dakika
Pişirme süresi 15 dakika
Passive Time 5 dakika
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dakika
Pişirme süresi 15 dakika
Passive Time 5 dakika
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Yapılışı
  1. Balıklar çözündükten sonra yıkayın ve kağıt havlu yardımı ile fazla suyundan arındırın. Balıkların her tarafına tuz serpip elinizle iyice yedirin.
  2. Ocağı orta ateşte yakıp döküm tavayı 2-3 dk kadar ısıtın. Isınan döküm tavaya derisi altta kalacak şekilde uskumruları yerleştirin.
  3. Balıklar yağını salmaya başlayacaktır. 6-7 dk sonra rengi opaklaştığında piştiğini anlarsınız. Balıkların üstüne kekik ve karabiber serpip spatula yardımı ile ters çevirip 5-6 dk kadar daha pişirin.
  4. Çok uzun süre pişirip de balığı kurutmayın. Afiyet olsun 🙂
Tarif Notları

Döküm tavada pişirme işlemi için öncesinde tavayı ısıtmanız gerekir. Isıyı hapsettiği için 2-3 dk kadar tavanın ısınmasını bekleyin balıkları ondan sonra tavaya yerleştirin. Çok yüksek ateş açarsanız balıklar yanacaktır. Balıklar kırmızı ete benzemez orta ateşte pişirilmesi tavsiye edilir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.