UncategorizedSalmon

Norveç’ten Gelen Lezzet

blank

This post is also available in: blankTürkçe (Turkish)

Norveç’in deniz ürünlerinin kaynağı kuzeyin soğuk ve berrak sularıdır. Bu gibi düşük derecelerde balıklar daha yavaş gelişir ve sıcak sulardakilere göre daha büyük boyutlara ulaşır. Soğuk sulardan gelen deniz ürünleri ayrıca sağlıklı doymamış yağ asidi bakımından da zengindir.

Yaklaşık 90,000 kilometrekarelik okyanus alanını kapsayan Norveç’in okyanus ve kıyı kaynakları, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka’da tarım için kullanılan toplam kara alanıyla eşit büyüklüktedir. Bu uçsuz bucaksız doğal kaynakların yönetiminde Norveç, yüksek seviye deniz verimliliği ile uzun vadede sürdürülebilir balıkçılık uygulamaları arasında denge kurmayı başarmıştır.

Hem Norveç hem de Barents Denizleri zengin biyolojik çeşitliliği destekler yapıdadır ve deniz bilimciler tarafından Avrupa’nın en iyi muhafaza edilmiş sualtı ekosistemlerinden biri olarak görülmektedir. Derin su mercan kayalıkları ve deniz tabanındaki yoğun yosun miktarı sayesinde Norveç’li balıkçılar bölgeye özgü birçok farklı türü avlayabiliyor. Buna ek olarak farklı bölgelerden çeşitli balık türleri de Norveç sularına yumurtlamak ve üremek için göç etmekte. Örneğin, ringa balığı kışları Norveç kıyılarına göç eder ve hem morina hem de ringa balığının yavrulama bölgeleri Norveç sularında bulunur.

Norveç somonu - ithal somon

Norveç suları soğuk olsa da, güneyden gelen Körfez Akıntısı kıyı sularını ve fiyortları buzlanmadan nispeten uzak tutarak  balıkçılığa ve su ürünleri yetiştiriciliğine yıl boyunca ortam sağlar. Kıyının coğrafi yapısı ile birlikte güçlü akıntıları ve sıcaklık değişimleri ‘upwelling’ denilen bir doğa olayının oluşmasını sağlar. Bu bölgelerde soğuk su dibe çöker ve besin bakımından daha zengin olan sıcak su yüzeye çıkarak devam eden bir döngü oluşturur. Bahar ve yaz aylarında, daha aydınlık günler ve kısalan geceler bu suların besin bakımından zengin kalmasını garantileyerek sualtı besin zincirinin temelinde bulunan planktonlar için ideal bir ortam oluşturur. Bunlar akuakültür için ideal koşullardır: Doğal korunaklı kıyı şeritlerinde ya da fiyortlarda kurulmuş balık çiftlikleri, hava koşullarının en kötü zamanlarında koruma sağlar ve aktif akıntılar balık çiftliklerinin içindeki ve altındaki suyu devamlı olarak yeniler.

blank

Balıkçı

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button