Oven RecipesSea Bass

Fırında Patatesli Limonlu Levrek Tarifi

blank

This post is also available in: blankTürkçe (Turkish)

Fırında sebzeli levrek pişirmek için çok çeşitli tarif mevcut. Damak tadına göre kimisi sade severken kimisi de çeşitli baharatlar veya sebzelerle birlikte pişirmeyi sever. Her ne kadar Osmanlı zamanından bu yana Anadolu’mutfağında, balığı çeşitli baharat ve sebzelerle pişirme yöntemleri olsa da zamanla bunlar unutula gelmiş. Bu yazıda basit ama oldukça lezzetli bir tarif hazırladık.

Fırında patatesli limonlu levrek tarifi

Levreği fırında pişirirken eğer üstünü yağlı kağıt ile kapatmazsanız 180 derecede normal ayarlarda yaklaşık 25-30 dakikada pişer. Patates ise 30-35 dakikayı bulur. Bunu dengeleyebilmek için patatesleri biraz ince doğramanız gerekir. İri boy levrek kullanacaksanız balıkların pişme süresi 30-35 dakikayı bulacağından patatesler ile hemen hemen aynı anda pişmiş olacaktır. Bu süreler fırınınızın tipine ve kullandığınız ayarlara göre değişmekle birlikte 5 dakika daha yukarı çekebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey balıkları kurutmayın.

Fırında patatesli limonlu levrek tarifi

Balıkların altına patatesleri yerleştirdikten sonra balıkların içine ve etrafına da bol miktarda limon dilimleri koyuyoruz. Birer adet defne yaprağı da oldukça hoş bir aroma verecek. Defne yaprağı yerine dilerseniz biberiye de kullanabilir, isteğe bağlı olarak balıkların iç kısmına kekik serpebilirsiniz.

Fırında patatesli limonlu levrek tarifi

Aslına bakarsanız bu enfes tarifi ben değil sevgili arkadaşım Oytun hazırladı. Ailece yediğimiz bu güzel yemek ve tarif için kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Umarım siz de beğenirsiniz. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Fırında patatesli limonlu levrek tarifi

Fırında Patatesli Limonlu Levrek Tarifi

Patates, limon ve defne yaprağı ile enfes bir levrek ziyafetine hazır olun.
Hazırlama Süresi: 5 minutes
Pişirme Süresi: 30 minutes
Toplam Süre: 35 minutes
Servis: Ana Yemek
Etiket: Fırın Tarifi, Levrek
Kişi Sayısı: 5 Kişilik
Author: Balıkçı

Malzemeler

 • 5 Adet Levrek
 • 3 Adet Patates Halka şeklinde ince ince doğranmış
 • 5 Adet Defne Yaprağı
 • 3 Adet Limon Halka şeklinde doğranmış
 • 4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kekik İsteğe bağlı

Hazırlanışı

 • Patatesleri halka halka doğradıktan sonra yıkayıp suyunu iyice süzün. Bir kabın içerisinde tuz ve karabiber ile harmanlayıp yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye yayın.
 • Levrekleri yıkayıp suyunu iyice süzdükten sonra içini ve dışını tuz ve karabiber ile iyice ovun. Balıkların içerisine limon dilimleri ile birlikte birer adet defne yaprağı yerleştirin.
 • Balıkların üzerine zeytinyağı gezdirip önceden ısıttığınız fırında 180 derecede 30-35 dk kadar pişirin.

Notes

Patateslerin pişme süresi normal ayarlarda 30-35 dk kadar sürer. Eğer patatesleri biraz kalın doğrarsanız bu süre biraz artabilir. 300-350 gr ebatlarında bir levreğin üstü açık bir şekilde pişme süresi yaklaşık 25-30 dk kadardır. Sayı veya ebat artarsa bu süre yaklaşık 5 dk kadar artar. Biraz iri boy levrek alırsanız patates ve levrekler hemen hemen aynı anda pişecektir. Balıklarınız ufaksa patatesleri ufak doğrayabilirsiniz.
Bu tarifi Denediniz mi?Resmini çekip Instagram'da @Baliktarifi hesabımızı etiketleyerek paylaşabilirsiniz.

blank

Balıkçı

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tarife Yıldız Verin
Back to top button