Oven RecipesSea BassPan Recipes

Biberiyeli Levrek Fileto Tarifi

blank

This post is also available in: blankTürkçe (Turkish)

Doğal deniz veya çiftlik levreği olsun her daim uygulayabileceğiniz enfes bir tarif sizi bekliyor. Levreği yaprak şeklinde açıp (balıkçıların tabiriyle İstanbul açmak) kılçıklarını da aldınız mı zahmetsiz balık yemesi ayrı bir keyif doğrusu.

Levrekleri ister fileto çıkarın, ister yaprak şeklinde açın isterseniz de bütün halde pişirin her halükarda uygulayabileceğiniz bu tarifte levreği tavada derisini hafif kızarttıktan sonra fırında pişiriyoruz. Biberiye ve limon aroması ise balığa karıştıkça lezzet katlanıyor. Dışı kızarmış içi yumuşacık bir levrek ziyafetine hazır olun.

Biberiyeli levrek fileto tarifi

Bu arada balıkçınızdan alırken fileto veya yaprak şeklinde temizlemesini söylerseniz sizin için hazırlar. Fileto şeklinde pişirmek isterseniz süreleri 1-2 dk kadar daha kısa tutmanızı öneririm yoksa balıklar kurur. Şimdiden afiyet olsun 🙂

 

Biberiyeli levrek fileto tarifi

Biberiyeli Levrek Fileto Tarifi

Levreği fileto çıkardıktan sonra önce tavada hafifçe derisini kızartıyoruz ardından fırında son dokunuşu yapıyoruz.
Hazırlama Süresi: 5 minutes
Pişirme Süresi: 18 minutes
Toplam Süre: 23 minutes
Servis: Ana Yemek
Etiket: Levrek, Tava Tarifi
Kişi Sayısı: 2 Kişilik
Author: Balıkçı

Malzemeler

  • 1 Adet Levrek yaprak şekilde açılarak kılçıkları alınmış iri bir levrek
  • Biberiye
  • 1 Adet Limon Halka şeklinde doğranmış
  • Tuz
  • Karabiber
  • 1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

Hazırlanışı

  • Kişi adedince de yapabileceğiniz bu levrek tarifinde balıkları yaprak şeklinde açıp kılçıkları aldıktan sonra nazikçe yıkayın ve fazla suyunu kağıt havlu yardımı ile alın.
  • Balığın et kısmına tuz ve karabiber serpip elinizle yedirin. Et kısmına biberiye serpip 1 yemek kaşığı zeytinyağı koyduğunuz tavada derisi altta kalacak şekilde yerleştirip 3-4 dk derisi hafifçe kızarana dek kızartın.
  • Tavada pişirdikten sonra fırında pişirmeye sıra geldi. Balığı spatula yardımı ie fırın tepsisine alıp üzerlerine limon dilimleri yerleştirin ve 200 derecede önceden ısıtılmış bir fırında 12-14 dk kadar pişirin. Eğer balıklar küçükse 10 dk dahi yeterli bir süredir.
  • Döküm tava gibi fırına yerleştirilebilir bir tava kullanıyorsanız daha iyi olur. Hem balık taşınma sırasında dağılmaz hem daha iyi pişer.

Notes

İri boy levrek seçerseniz kılçığını almak daha kolay olur. Porsiyonluk levreği de aynı şekilde pişirebilirsiniz. Eğer bütün halde (hiç yaprak şeklinde açmadan veya fileto çıkarmadan) pişirecekseniz tavada her iki yüzünü 2-3 dk kızarttıktan sonra fırında pişirme süresini 15 dk yapın.
Bu tarifi Denediniz mi?Resmini çekip Instagram'da @Baliktarifi hesabımızı etiketleyerek paylaşabilirsiniz.

blank

Balıkçı

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tarife Yıldız Verin
Back to top button