Çocuklar İçin Pratik Somon Köftesi Tarifi

Çocuklar İçin Pratik Somon Köftesi Tarifi

Çocuklara balığı sevdirmenin en güzel yollarından biri, balığı onların sevdiği yiyecekler gibi pişirmektir. Omega-3 deposu somon balığı ile hazırladığımız bu köftenin bildiğiniz köfteden tek farkı kırmızı et yerine balık kullanılıyor olması.

Birçok aile çocuğuna balık yedirmekte zorlanır. Zira çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri için, sağlıklı birer birey olabilmeleri için OMEGA-3 yağ asitlerine ihtiyaçları vardır. Vücudumuz bu omega-3 yağ asitlerini kendisi sentezleyemediği için dışarıdan alınması zorunludur. Beyin gelişimi ile kalp damar hastalıklarını önleyici etkisi olan EPA ve DHA çoklu yağ asitleri ise SADECE balıklarda bulunmaktadır.

Çocuklar için pratik somon köftesi tarifi

Çocukların büyük kısmı kırmızı et ile hazırlanan köfteyi sevdikleri halde fırında pişirdiğiniz veya tavada kızarttığınız balığı yemek istemezler. Genelde kokusundan veya kılçıklarından kaynaklı bir isteksizliktir bu. Bunu aşabilmek ve çocuklarımıza balık tadını alıştırabilmek için biraz çaba sarf etmek gerekiyor.

Çocuklar için pratik somon köftesi tarifi

Bu noktada bu tarif çok işinize yarayacak. Diğer balıklara nazaran daha az koku yaydığından ve en fazla omega-3 içeren balık olduğundan somon balığı köftesini yapıyoruz. İster tavada ister fırında pişirebileceğiniz bu köfteyi çocuğunuz çok sevecek. Merak etmeyin siz daha çok seveceksiniz 🙂

Çocuklar için pratik somon köftesi tarifi

İçerisinde bulunan havuç, soğan, kişniş ve maydanoz balık kokusunu bastırdığından ve görünümü köfte gibi olduğundan çocuğunuz balık yediğini anlamayacak bile. Bu şekilde zamanla balık miktarını artırabilir, aslında balığın çok lezzetli bir ürün olduğunu anlamasını sağlayabilirsiniz.

Tarifi Yazdır
Pratik Somon Köftesi Tarifi
Çocuklara balık sevdirmenin en güzel yolu... Omega-3 deposu somon balığı ile hazırladığınız köfteleri her gün isteyecekler. Merak etmeyin siz daha çok seveceksiniz 🙂
Çocuklar için pratik somon köftesi tarifi
Hazırlık süresi 20 dk
Pişirme süresi 10 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 20 dk
Pişirme süresi 10 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
Çocuklar için pratik somon köftesi tarifi
Yapılışı
  1. Derisi ve kılçıkları alınmış somonları robottan geçirin. Robot yoksa veya kullanmak istemiyorsanız. Keskin bir bıçak yardımı ile çok ufak parçalara ayırın. Bıçak kıyması kıvamında hazırlarsanız aslında çok daha güzel olur.
  2. Bir kap içerisinde hazırladığınız somon kıyması ile tüm malzemeleri karıştırın. Arzuya göre tuz ve karabiber miktarını değiştirebilirsiniz. Fırında pişirecekseniz malzemelere zeytinyağını da ilave edin.
  3. Karışımı elinizle ufak toplar haline getirin. Fırında yapacaksanız yağlı kağıt serdiğiniz fırın kabına yerleştirin ve önceden ısıttığınız fırında 180 derecede 15-18 dk kadar pişirin.
  4. Tavada pişirecekseniz yapışmaz teflon tavada 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirin. Birer dk aralıklarla çevire çevire toplamda 7-8 dk pişirmeniz yeterli.
Recipe Notes

Bu tarifi fırında veya tavada yapabilirsiniz. Aslında bildiğimiz köfte yapıyoruz. Tek fark kırmızı et yerine somon balığı kullanıyoruz. Malzeme konusunda özgür olduğunuzu unutmayın. Kendiniz için mi çocuğunuz için mi yapıyorsunuz? Acılı veya sade yapmak sizin elinizde. Kişniş yerine sadece maydanoz da kullanabilirsiniz. Somon balığı hızlı pişen bir balık olduğundan çok pişirip de kurutmamaya özen gösterin. Afiyet olsun 🙂


Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir