Genel BilgilerIzgara TarifleriKalamarSos TarifleriTava Tarifleri

Kalamar Nasıl Yapılır? Nasıl Pişirilmelidir?

blank

Kalamar tava özellikle Akdeniz mutfağında balık lokantalarının vazgeçilmezleri arasında yer almakla birlikte pişirmesi oldukça kısa süren basit olan bir deniz ürünüdür. Yanında farklı soslarla birlikte başlangıç yemeği veya meze olarak sofralara konur. Sadece tavada pişirilmez ızgarası da gayet lezzetli olur.

Nasıl Yapılır?

Kalamarı alıp temizleyip atayım tavaya diyemezsiniz. Öncesinde bir hazırlık süreci gerekir. Çok basit ama lezzet açısından çok önemli bir sos içerisinde marine edip yumuşatmalı ondan sonra pişirmelisiniz. Zaten kalamarı bu kadar sevmemize rağmen “Evde lastik gibi oluyor o yüzden restaurantta yemek lazım”  gibi söylemler nasıl yapılması gerektiğini bilmemekten kaynaklanıyor.

Marine (Terbiye)

Kalamarı pişirmeden önce mutlaka bir işlemden geçirmeli ve her evde bulunan birkaç malzeme ile terbiye yani marine etmelisiniz. Et veya tavuk yaparken nasıl yumuşaması ve daha lezzetli olması için marine ediyorsak aynı işlem kalamar için de geçerlidir.

1 çay kaşığı karbonat (cep sodası), 1 limon suyu, 1 kesme şeker ile birlikte temizlenmiş ve halka halka doğranmış kalamarları bir kap içerisinde karıştırın. Yaklaşık 15-20 dk kadar sıkarak yoğurun. Bu işlem sırasında köpürecektir meraklanmayın gayet normaldir. Bu sos içerisinde kabın ağzını streçle kapatarak buzdolabının normal gözüne kaldırın ve dinlendirin. Eğer vaktiniz varsa bu sos içerisinde 1 gün bekletmenizi tavsiye ederim. O kadar süreniz yoksa en azından 1-2 saat bu sos içerisinde dinlendirin.

Kalamar Tava

Kalamar tava yukarıda belirttiğim gibi restaurantlarda en çok tüketilen ürünlerin başında gelir. İşin püf noktası yukarıdaki marine işleminden sonra yıkamadan pişirmektir. Un olarak normal beyaz un kullanabilirsiniz veya mısır unu, galeta unu da kullanabilirsiniz. Lezzet açısından mısır ununu tavsiye ederim ancak normal una göre biraz daha fazla yağ çekeceğinden yüksek ateşte pişirip kağıt havlu serdiğiniz tepside yağının süzülmesini sağlamanız gerekir.

En önemli ayrıntı derin bir kapta 3-4 parmak yüksekliğinde bol ve kızgın yağda (tavanın dibine değmeden pişmesi lazım) pişirmektir. Un-tuz-baharat karışımına buladıktan sonra parça parça tavaya atın. 1-2 dk içerisinde altın sarısı renge dönecektir. Kevgir yardımıyla kağıt havlu serili tabağa alın. Evet 1-2 dk yeterli bir süredir merak etmeyin. Daha uzun süre kızartırsanız lastik gibi olur yiyemezsiniz.

Kalamarları yağa atmaya başladığınızda yağın ısısını düşüreceğinden parça parça pişirin. Böylece yağın ısısı hep yüksek kalacaktır.

Buyurun size denemek isteyebileceğiniz enfes bir kalamar tava tarifi.

 

Izgara Kalamar

Izgarada pişirmek için yukarıdaki marine işlemini yapabilirsiniz. Izgarada da yaklaşık her bir yüzünü 2 dk pişirmeniz yeterlidir. Diğer deniz ürünlerine göre çok daha hızlı piştiğinden aparatif yemeklerler, başlangıç yemekleri veya meze çeşitleri arasındaki yerini almıştır. Çok pişirip kurutmayın yoksa lastik gibi olur.

blank

Balıkçı

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu