Fırında Pratik Bütün Levrek

Fırında Pratik Bütün Levrek

Balık sofralarının vazgeçilmezi levrek ızgarada, fırında veya tavada yapılabilen çok lezzetli bir balık. Kış aylarında evde kokusuz balık yapmak isteyenler genelde fırında pişirmeyi tercih ediyorlar. Çok uğraşmadan basit olsun ama lezzetli de olsun diyebileceğiniz bir balık yemeği hazırlamak aslında çok kolay.

Fırında balık yaparken fırın kabında doğrudan pişirebileceğiniz gibi yağlı kağıt veya folyo kağıdı da kullanabilirsiniz. Gerçi son zamanlarda yapılan araştırmalar folyo kağıdının fırında yüksek ısıda zararlı olduğu sonuçlarını ortaya koysa da yine de kolaylığı yüzünden vazgeçemeyenler mevcut.

Fırında pratik bütün levrek tarifi

Bu yazıda balıkçıdan aldığınız bütün levreği hiç uğraşmadan hızlıca pişirebileceğiniz bir tarif bulacaksınız. İri boy bir levrek almanızı tavsiye ederim. Zira fırında pişirince kurumuyor ve daha sulu oluyor. İhtiyacınız olan az zeytinyağı, bir dal kekik, limon tuz ve karabiber. Buyurun tarifimize:

Tarifi Yazdır
Fırında Pratik Bütün Levrek
Fırında pratik bütün levrek tarifi
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 25 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 25 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Fırında pratik bütün levrek tarifi
Yapılışı
  1. Balığı yıkadıktan sonra suyunu süzün. İri boy levrek yapıyorsanız yanlarına birkaç adet çizik atın ki iyi pişsin
  2. Kekiği ve limon dilimlerini balığın içine yerleştirin. Etrafına ve üstüne de dağıtabilirsiniz.
  3. Ufak bir kase içerisinde limon suyu, zeytinyağı, tuz, karabiberi karıştırın ve balığın üzerine gezdirin.
  4. Önceden ısıtmış olduğunuz fırında üzerini kapatmadan 200 derecede 25-30 dk kadar pişirin. Süre ile ilgili açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.
Recipe Notes

Pişirme süresi balığın büyüklüğüne ve fırınınızın tipine göre değişkenlik gösterir. 700-800 gr civarında bir levreği 200 derecede turbo özelliği olan bir fırın yaklaşık 25 dk gibi bir sürede pişirebilir. Pişip pişmediğini balığın rengine bakarak anlayabilirsiniz. Et opak beyaza doğru dönmüşse ve balığın parlaklığı gidip kızarmışsa pişmiş demektir. Emin olmak için çatal yardımı ile kontrol edebilirsiniz. Fırınınızda bir kez balık pişirdikten sonra bir sonraki pişirmede hangi balık için ne kadar süre vermek gerektiğini artık öğrenmiş olursunuz.


Yazar Hakkında

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir