Genel BilgilerSağlık

Balıkla Birlikte Yoğurt Yemek Zehirler Mi?

blank

This post is also available in: blankEnglish (İngilizce)

Halk arasında balıkla birlikte yoğurt yenmez diye yaygın ve de yanlış bir inanış vardır. Temiz bir suda yetişmiş (yakalanmış) taze bir balığın yanında dilediğiniz kadar yoğurt, peynir veya süt ürünleri tüketebilirsiniz. Eğer balık bayatsa yanında başka bir şey yemenize de gerek yok o zaten zehirler.

Deniz ürünlerinde iki tip zehirlenme mevcuttur. Tropik sularda yaşayan bazı türlerde zehir bulunmaktadır. Ne kadar pişirilirse pişirilsin bu zehiri yok edemezsiniz. Tropik sularda yaşayan bazı türlerde bu durumla karşılaşıldığı için ülkemizde bu tip zehirlenmeden bahsetmek söz konusu değil tabii ki.

Peki ülkemizde insanlar balıktan neden zehirlenirler? Histamin denilen bir proteinden kaynaklı olan zehirlenme en yaygın olandır. Histamin aslına bakılırsa bağışıklık sistemi için ve midenin düzgün çalışması için gerekli olan, vücut tarafından üretilen bir bileşiktir. Günlük yaşamda tükettiğimiz hemen hemen tüm besinlerde olduğu gibi balıklarda da bulunur. Balık sudan çıktıktan sonra dokularındaki histamin miktarı artmaya başlar. Bayatlamış deniz ürünlerinde de taşıdığı histamin miktarı oldukça yüksektir. Yoğurt gibi süt ürünlerinde de histamin bulunur. Bayat balık ve yoğurt tükettiğinizde de vücudunuza oldukça yüksek miktarda histamin girişi olur ve yan etkiler baş gösterir. Dolayısı ile aslında sizi zehirleyen ürün yoğurttan ziyade bayat balığın kendisidir.

[ad id=’959′]

En basitinden balık restaurantlarda sunulan mezelere baktığınızda peynir, yoğurt patlıcan, semiz otlu yoğurt gibi ürünler zararlı olmadıklarının kanıtıdır.

Taze ve bayat balık arasındaki farkı anlayabilmek için “Balığın Tazeliği Nasıl Anlaşılır” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sonuç: Eğer yediğiniz deniz ürünü taze ise yanında dilediğiniz gibi yoğurt yiyebilirsiniz. Bayat balık zehirler yoğurt değil.

blank

Balıkçı

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu