Somon Buğulama Tarifi

Somon Buğulama Tarifi

Omega3 deposu, kalp dostu ve soğuk sulardan gelen muhteşem lezzet… Bu cümleyi nerede görürseniz görün somon balığından bahsedildiğini anlarsınız sanırım. Sağlıklı beslenme uzmanlarının ve tüm doktorların haftada en az iki defa balık tüketmemiz gerektiğini söylediğini de artık duymayan kalmamıştır. Peki balığı ne kadar sağlıklı pişiriyorsunuz hiç düşündünüz mü?

Anadolu mutfağında balık denince daha çok kızartma tarifleri kullanılırdı. Ancak son yıllarda sağlıklı beslenmenin önemi daha çok anlaşıldığı için daha fırın ve buhar gibi çok daha sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmeye başlandı.

Dereotlu somon buğulama tarifi

Bu yazıda sizler için somon balığına en çok yakışan dereotu ile buharda pişirme yani buğulama tarifi derledik. Tarif oldukça basit. Su, sirke, sarımsak ve dereotu ile pilav tenceresinde 15 dk gibi kısa bir sürede pişirebileceğiniz bir tarif. Somon balıklarını alırken eğer derisi alınmış fileto şeklinde olursa çok daha hızlı pişer ve servis sırasında çok daha rahat edersiniz. Şimdiden afiyet olsun 🙂

 

 

Tarifi Yazdır
Somon Buğulama Tarifi
Somon filetoları buharda dereotu aroması ile pişiriyoruz. Basit, lezzetli, kokusuz ve en önemlisi sağlıklı bir balık yemek isteyenler buraya.
Dereotlu somon buğulama tarifi
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 15 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 15 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
Dereotlu somon buğulama tarifi
Yapılışı
  1. Yapışmaz bir pilav tavaya su, sirke, sarımsak ve dereotunu ekleyip kapağını kapatın ve orta ateşte kaynamaya bırakın.
  2. Somon filetoları tuz ve karabiber ile ovduktan sonra kaynamaya başlayan tencereye dikkatlice yerleştirin ve kapağını kapatın. En kısık ateşte suyunu çekene kadar yavaş yavaş buharıyla pişsin.
  3. Suyunu tamamen çekince ocağın altını kapatıp birkaç dk daha dinlendirin. Spatula yardımı ile dikkatlice servis tabağına yerleştirin. Dereotu serpip, limon dilimleri ile servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun 🙂
Recipe Notes

Eklemiş olduğunuz sıvı miktarı, balıkların kalınlığı, ocağın ateşi ve kullandığınız tavaya göre pişirme süresi değişebilir. Somon balığı hızlı pişen bir balıktır ve fazla pişirirseniz lezzetini kaybeder. Ortalama 15 dk gibi bir sürede pişer. Eğer suyunu çekmediyse damak tadınıza göre de bu süre 20 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Eğer suyu fazla gelmişse kapağı biraz aralarsanız suyu çok daha hızlı buharlaşacaktır.

 

Kaynak: https://www.delish.com/cooking/recipe-ideas/a22108148/easy-poached-salmon-recipe/

Yazar Hakkında

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir