Somon Balığı Güncel Fiyatı Nedir? Neye Göre Değişir?

Somon Balığı Güncel Fiyatı Nedir? Neye Göre Değişir?
27.12.2015
A+
A-

Somon balığının fiyatı nedir? Yerel balıkçılarda ve market zincirlerde hangi fiyattan alabiliriz? Neye göre değişir?

Deniz ürünleri arasında taşıdığı Omega-3 yağ asitleri bakımından en zengini olan somon balığı soğuk su balığı olduğundan ülkemiz sularında doğal ortamda bulunamadığı gibi yetiştiriciliği de yapılamamaktadır. 1990’lı yıllarda Karadeniz’de somon balığı yetiştiriciliği yapılması için bir teşebbüste bulunulmuş ancak yaz aylarında artan deniz suyu sıcaklığından dolayı (23 derecenin üstündeki sularda yaşayamadığından) başarılı olunamamıştır.

doğal yaşamdaki somon balığı

Doğal ortamda bulunan Somon Balığı

Doğal yaşamda bulunan somon balıkları omega-3 değerleri bakımından en zengini olsa da artan dünya nüfusuna yetişebilmek adına Norveç ve Şili gibi soğuk suya sahip ülkelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde satılan somon balıklarının çok büyük kısmı Norveç’ten ithal edilmektedir.

Norveç’ten yola çıkan tırlar ile soğuk zincir bozulmadan 4 günde Türkiye’ye ulaşan somon balığının raf ömrü 21 gündür. 21 gün bir balık için size uzun bir süre gibi gelebilir ancak bu süre soğuk zincirin bozulmadığı ortamlar için geçerlidir. Ayrıca somon balığının en iyi pişirme durumuna erişmesi için Norveç’teki restaurantlar dahi en azından 4-5 gün bekletirler.

Omega-3 yağ asitleri insan vücudu tarafından üretilemediğinden besinler yoluyla almak zorundayız. Somon, sardalya, uskumru, ton balığında yüksek miktarda olmasıyla birlikte tüm balıklarda bulunmaktadır. Ayrıca ceviz, keten tohumu, fındık, ıspanak gibi besinlerde de bolca bulunur.

[ad id=’959′]

İnsanların bilinçlenmesi ile birlikte sağlıklı gıdalara yönelim daha da artmış bu sebeple haftada en az 2 defa özellikle hamilelerin ve çocukların balık tüketmesi gerçeği öğrenilmiş oldu. Hamileler ve çocukların yemesi gereken balıklar ve dikkat etmesi gerekenlere buradaki başlıkta detaylı olarak yer verdik.

somon balığı dilim fiyatı nedir?

Peki somon balığı almak istediniz ama nereden alabilirsiniz ve fiyatı nedir?

Aslına bakarsanız balık söz konusu olunca güvenilir yerlerden almakta fayda var. Çevrenizdeki yerel balıkçılar veya balık marketlerin yanında zincir marketlerden de alabilirsiniz. Somon balığı yurtdışından geldiğinden ve kar marjı yüksek olduğundan her bölgede farklı fiyatlar ile karşılaşmanız olasıdır.

İri bir balık olduğundan (1 tanesi ortalama 4-8 kg civarında) parçalayarak yani dilimlenerek veya fileto şeklinde satılırlar. Dilimlenmiş hali filetoya nazaran daha uygun fiyatlıdır. Fileto çıkarılması sırasında orta kemiği ve kılçıkları çıkarıldığından toplam gramajda kayba uğrar ve bu da fiyata yaklaşık 2-3 TL civarında yansır.

somon balığı fileto fiyatı nedir?

Aşağıda sizler için bazı balık marketler ve market zincirlerde satılan somon balığı fiyatlarını derledik.

Sizden ricamız bulunduğunuz yörede hangi yılın hangi ayında hangi fiyattan satıldığını aşağıdaki yorum bölümünden buraya eklerseniz isminiz ile birlikte listeye koyabilir ve çok daha geniş kapsamlı bir liste oluşturabiliriz.

 

2018 Aralık ayında:

İzmir’deki yerel bir balıkçıda Somon dilimi: 70 TL fileto: 80 TL

Migros Marketlerde dilim fiyatı: 79,90 TL – Fileto: 87,90 TL

Kipa Marketlerde fileto fiyatı: 85,90 TL

Carrefoursa Marketlerde dilim fiyatı: 79,90 TL  fileto: 89,99 TL

Özdilek Marketlerde dilim fiyatı: 65,90 TL  – Fileto: 79,90 TL

IKEA’da dondurulmuş somon fileto 500 gr fiyatı: 72,95 TL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.