Kağıtta Somon Tarifi

Kağıtta Somon Tarifi

Pratik ve sağlıklı bir balık yemeği isteyenler, kağıtta somon balığı tarifini sizin için derledik. İşten eve yorgun geldiniz, balık yapacaksınız ama tavayla ızgarayla uğraşmak istemiyorsunuz. 5 dakikada hazırlayıp fırına atabileceğiniz oldukça kolay ama çok sağlıklı bir somon 20 dk sonra sizi bekliyor olacak.

Çocuğunuza balık yedirmek istiyorsanız da bu tarifi kullanabilirsiniz. Zira balığı en sağlıklı pişirmenin yolu fırında veya buharda pişirmektir. Bu sayede omega-3 yağ asitlerini koruyarak kızartmaya göre çok daha sağlıklı bir balık yapabilirsiniz. Hem yumuşacık olunca bebeğinize veya çocuğunuza yedirmek de çok kolay olacaktır.

Pratik ve sağlıklı balık isteyenler için kağıtta somon tarifi

Somon balığını doğrudan pişirebileceğiniz gibi marine ettiğinizde çok daha lezzetli olur. Zeytinyağı, limon ve tuz ile karıştırıp buzdolabında 20 dk kadar dinlendirirseniz tadından yenmez. Ama yukarıda da belirtiğim gibi işten yorgun argın gelip aç aç da yok balığı terbiye etmekle falan uğraşamam diyorsanız bu kısmı es geçebilirsiniz.

Somon fileto veya dilim kullanıyorsanız nazikçe yıkadıktan sonra suyunu süzün. Suyunu tamamen kurulamak için kağıt havlu kullanabilirsiniz. Eğer 15-20 dk kadar marine etmeye vaktiniz varsa zeytinyağı, limon ve tuz içerisinde bekletebilirsiniz.

Pratik ve sağlıklı balık isteyenler için kağıtta somon tarifi

Yağlı kağıt içerisine yerleştirdiğiniz somonların üzerine zeytinyağı ve limon suyu gezdirin. Limon dilimleri, tuz, karabiber ve kekik ile bezeyip yağlı kağıdı hava almayacak şekilde kapatın.

Somon balığı hızlı pişen bir balıktır ve 18-20 dk kadar bir sürede pişer. Çok pişirip de balığı kurutmayın derim. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Tarifi Yazdır
Kağıtta Somon Tarifi
Pratik balık yemek isteyenler için kağıtta somon balığı tarifini sizler için derledik.
Pratik ve sağlıklı balık isteyenler için kağıtta somon tarifi
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 18 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 18 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Pratik ve sağlıklı balık isteyenler için kağıtta somon tarifi
Yapılışı
  1. Somon filetoları yarım limon suyu, tuz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı içerisinde karıştırıp 20 dk kadar buzdolabında dinlendirin.
  2. Marine ettiğiniz somon filetoları yağlı kağıda yerleştirip kabın içinde kalan limon suyu ve zeytinyağı karışımını da üzerlerine gezdirin.
  3. Somon filetoların üzerine limon dilimleri yerleştirin, tuz ve karabiberi serpip taze kekikleri (yoksa kurutulmuş kekik de olur) üzerlerine yerleştirin.
  4. Yağlı kağıdı kapatıp önceden ısıtmış olduğunuz fırında 200 derecede 18 dk kadar pişirin.
Recipe Notes

Yağlı kağıdın her tarafını kapatırsanız buhar içinde kalacağı için hem balığınız daha çabuk pişer hem de yumuşacık olur. Somon balığı hızlı pişen bir balıktır. 18 dk gayet yeterli bir süredir. Eğer et kalınsa 20-22 dk pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.


Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir