Mantarlı Kremalı Alabalık Tarifi

Mantarlı Kremalı Alabalık Tarifi

Alabalık oldukça lezzetli ve kılçık yönüyle de insanı hiç rahatsız etmeyen bir balıktır. Tavada ızgarada ve fırında da pişirilmeye oldukça müsait olan alabalık, somon balığı ile aynı familyadan olmasından ötürü omega 3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

Bu yazıda sizler için mantarlı ve kremalı bir alabalık tarifi derledik. Balıkları satın alırken kılçığını ayıklatmanızı tavsiye ederim. Alabalık oldukça kolay ayıklanır ve kılçığı da kolay çıkarılır. Hatta keskin bir bıçak yardımı ile evde kendiniz bile kılçığını ayıklayabilirsiniz.

Tarif iki aşamadan oluşuyor. Önce balık ve mantarları tereyağında kızartıp daha sonra fırında pişiriyoruz. Tavada pişirme işleminden önce balıklara tuz ve ve karabiber serperek kısa süreliğine tam pişirmeden soteliyoruz. Aynı şekilde mantarları da tam pişirmeden aynı yağ içerisinde soteleyip en son krema ile fırında pişirme işlemini tamamlıyoruz.

Görüntüsü, kokusu ve lezzetiyle harika bir balık yemeği hazırlamak için uzun uğraşlar gerekmiyor. Zahmetsiz bir yemek için buyurun tarifimize:

MALZEMELER:

 • 2 adet orta boy alabalık (fileto çıkarılıp kılçıkları alınmış)
 • 250 gr kültür mantarı (ufak ufak doğranmış)
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 150 ml krema (marketlerde hazır satılan ufak boy kremalar 200 ml onlardan kullanabilirsiniz. Krema miktarını arzuya göre artırıp azaltabilirsiniz)
 • 1 adet yumurta sarısı
 • Tuz
 • Karabiber

HAZIRLANIŞI:

Yemeğimiz iki aşamadan oluşuyor. Önce balıklar ve mantarları tavada ayrı ayrı soteleyeceğiz. Ardından fırında pişireceğiz.

Balıkları yıkadıktan sonra suyundan iyice arındırın. Bunun için havlu kağıt kullanabilirsiniz. Zira tavada kısa süreliğine kızartacağımızdan su yağ sıçramasına sebep olur.

Balıkları kuruladıktan sonra tuz ve karabiber serperek her tarafına iyice yedirin.

Bir tavada 4 yemek kaşığı tereyağını eritip balıkların önce derisi alta gelecek şekilde 4-5 dk kadar kızartın. Ardından ters çevirip 3-4 dk kadar daha kızartın.

Kızarttığınız balıkları borcama veya fırın kabına alın.

Aynı yağ içerisinde mantarları yaklaşık 8-10 dk kadar soteleyin. Bir tutam tuz ve karabiber atıp 1 dk daha karıştırıp balıkların üzerine yerleştirin.

Bir kap içerisinde krema ve 1 yumurta sarısını iyice karıştın ve mantarların üzerine dökün.

Önceden ısıtmış olduğunuz fırında 200 derecede 10 dk kadar pişirin.

Afiyet olsun 🙂

Mantarlı Kremalı Alabalık Tarifi
 
Hazırlık Süresi
Pişirme süresi
Toplam Süre
 
Şifalı alabalığı bir de kremalı mantar ile denemelisiniz. Tavada kısa süreli pişirdikten sonra fırında tamamlıyoruz. Ortaya enfes bir balık yemeği çıkıyor.
Yazar:
Kaç Kişilik?: 2
Malzemeler
 • 2 adet orta boy alabalık
 • 250 gr kültür mantarı
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 150 ml krema
 • 1 adet yumurta sarısı
 • Tuz
 • Karabiber
Nasıl Yapılır?
 1. Balıklara tuz ve karabiber serperek her tarafına iyice yedirin.
 2. Bir tavada 4 yemek kaşığı tereyağını eritip balıkların önce derisi alta gelecek şekilde 4-5 dk kadar kızartın. Ardından ters çevirip 3-4 dk kadar daha kızartın.
 3. Kızarttığınız balıkları borcama veya fırın kabına alın.
 4. Aynı yağ içerisinde mantarları yaklaşık 8-10 dk kadar soteleyin. Bir tutam tuz ve karabiber atıp 1 dk daha karıştırıp balıkların üzerine yerleştirin.
 5. Bir kap içerisinde krema ve 1 yumurta sarısını iyice karıştın ve mantarların üzerine dökün.
 6. Önceden ısıtmış olduğunuz fırında 200 derecede 10 dk kadar pişirin.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puanla: