Fırında Palamut Tarifi Patatesli Soğanlı

Fırında Palamut Tarifi Patatesli Soğanlı

Palamut kışın tezgahları süsleyen ve herkesin balığa doymasını sağlayan oldukça lezzetli balıklarımızdan biridir. Fırında ve ızgarada çok lezzetli olmasının yanında halk arasında takoz tabiri ile halka şeklinde dilimlenen palamutu tavada çok az yağda da pişirebilirsiniz.

2016  yılı bir anlamda palamut bolluğu yaşadığımız yıl oldu. Umalım da önümüzdeki yıllarda aşırı ve yanlış avlanma politikaları sonucu lüfer örneğinde olduğu gibi palamut da özlenen balıklar sınıfına girmesin.

Sonbaharda havaların serinlemesi ile Karadeniz’den Marmara ve Ege’ye doğru göçe başlayan palamut sürüleri İlkbahar dönemlerinde tam tersi yönde Karadeniz’e doğru harekete geçerler. Omega-3 yağ oranı bakımından da çok zengin olan palamut, büyüdükçe yağlanır ve en lezzetli olduğu zamanlara Temmuz-Aralık ayları arasında ulaşır.

Fırında Palamut Tarifi - Patatesli soğanlı tarifBursa’dan Habibe Hanım‘ın paylaştığı bu tarifte fırında patates, soğan, maydanoz ve sarımsaklı bir palamut tarifi yayınlıyoruz. Dilimlenmiş palamutları patates, soğan, maydanoz üzerine yatırıp sarımsak eşliğinde çok az zeytinyağı kullanarak fırında pişirmiş. Habibe Hanım’ın dediğine göre sonuç öyle mükemmel olmuş ki piştikten sonra resimlemeyi bekleyemeden servis yapmışlar 🙂

Oldukça pratik bir tarif olan bu yemeği yaparken fırın tepsisine yağlı kağıt sererseniz böylesi bir ziyafetten sonra bir de tepsiyi ovalamak zorunda kalmazsınız. Şimdiden afiyet olsun.

 

Tarifi Yazdır
Fırında Palamut Tarifi Patatesli Soğanlı
Bursa'dan Habibe Hanım'ın hazırladığı fırında enfes bir patatesli maydanozlu palamut tarifi
Fırında Palamut Tarifi - Patatesli soğanlı tarif
Hazırlık süresi 10 dk
Pişirme süresi 30 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 10 dk
Pişirme süresi 30 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Fırında Palamut Tarifi - Patatesli soğanlı tarif
Yapılışı
  1. Bir kap içerisinde patatesleri tuzlayıp karıştırın ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dağıtın.
  2. Soğanları halka halka doğrayıp patateslerin üzerine yerleştirin. Üzerlerine de maydanozları serpin
  3. Takoz şeklinde dilimlenmiş palamutların her iki yüzüne tuz ve karabiber serpip nazikçe elinizle ovalayın ve en üste yerleştirin
  4. Sarımsakları balıkların üzerine dağıtın. Üzerlerine limon dilimleri yerleştirip 2 yemek kaşığı zeytinyağını tepsiye gezdirin.
  5. Önceden ısıtmış olduğunuz fırında 180 derecede 30 dk kadar pişirin.
Recipe Notes

Palamutların kalınlığına ve fırınınızın tipine göre pişirme süresi değişkenlik gösterebilir. Balıkların üstü yağlı kağıt ile kapalı olmadığından üstü kızaracaktır. Fazla pişirip de kurutmayın.


Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir