Mantarlı Karides Güveç Tarifi

Mantarlı Karides Güveç Tarifi

Mükemmel bir selenyum kaynağı olan karides, birçok pişirme yöntemi bulunsa da mutfaklarda genelde tavada tereyağlı veya güveçte pişirilir. Karides güveç yiyip de memnun kalmayan yoktur herhalde. Mantar, biber, domates, sarımsak ve tabii ki kaşar peyniri. Mantarlı karides güveç yapmak için gerekenler sadece bunlar. 25 dk gibi bir sürede enfes bir ziyafet hazır.

Tezgahlarda Jumbo karides ve çimçim denilen ufak boy karidesi görürsünüz. Jumbo karides biraz daha yağlı olduğundan genelde ızgara ve fırında pişirilirken, sote veya güveç için genellikle ufak boy karides (çimçim) tercih edilir. Aslında bunun en temel sebebi de aralarındaki fiyat farkıdır.

Karides güveç için aslında birçok farklı tarif mevcut. Sade bir karides güveç isterseniz tereyağı, pul biber, kekik, tuz ve karidesleri güvece alıp fırında 7-8 dk pişirmeniz yeterli. Ancak şahsen bu tarifte olduğu gibi mantarlı domatesli halini tercih ederim. Ekmeği bana bana yerken yanına başka bir şey istemeyeceğiniz enfes bir lezzet.

Burada temel olarak bir mantar sote hazırlayıp en son karidesleri ilave ediyorsunuz. Ardından tüm malzemeleri güvece alıp (tabii ki önceden ısıtılmış bir güveç) kaşar serpip fırında 5-6 dk kadar pişiriyorsunuz. Güveç ısıyı hapsettiği için önceden mutlaka ısıtmanız gerekir. Güveç pişirmenin en temel konularından birisidir bu.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli detay ise servis ettiğiniz karides güvece ekmek banabilmek gerekir. Yani sulu olmalıdır. Eğer soteleme sırasında suyunu çektiyse biraz domates suyu desteği ile fırına verin derim. Şimdiden afiyet olsun.

Tarifi Yazdır
Mantarlı Karides Güveç Tarifi
İştahınızı kabartacak bir tarif: Mantarlı Karides Güveç.
mantarlı karides güveç tarifi
Hazırlık süresi 10 dk
Pişirme süresi 15 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 10 dk
Pişirme süresi 15 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
mantarlı karides güveç tarifi
Yapılışı
  1. Derin bir tava içerisinde zeytinyağı ve tereyağını erittikten sonra önce soğanları kavurun.
  2. Soğanın rengi pembeleşmeye başlayınca sarımsakları ve biberleri atın ve 1 dk kadar daha kavurup mantarları ilave edin. Mantarlar suyunu salıp diriliği gidinceye kadar 7-8 dk kadar pişirin.
  3. Ardından domates, karabiber, tuz ve pul biberleri katıp domatesler kendini salıp suyu buharlaşıncaya kadar pişirmeye devam edin.
  4. En son karidesleri ilave edip 2-3 dk kadar karideslerin rengi opaklaşana dek soteleyin ve ocağı kapatın.
  5. Daha öncesinde ısıtmış olduğunuz güveç kabına alıp üzerlerine bol miktarda rendelenmiş kaşar serpin. Önceden ısıtmış olduğunuz fırında 180 derecede 5 dk kadar kaşar peyniri hafif kızarana kadar pişirin. Afiyet olsun 🙂
Recipe Notes

Güveçte sunum yaparken dilerseniz porsiyonluk ufak güveçler kullanabileceğiniz gibi büyük boy güveç içerisinde de pişirebilirsiniz. Malzeme konusunda yeşil biber kullanabileceğiniz gibi ilaveten kırmızı biber de ekleyebilirsiniz. Çok da güzel olur. Önemli bir ayrıntı karides güveç biraz sulu olmalıdır. Eğer sote susuz kalmışsa fırına koymadan önce biraz domates suyu desteğinde bulunabilirsiniz.


Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir