Kağıtta Uskumru Tarifi

Kağıtta Uskumru Tarifi

Uskumru omega-3 yönünden çok zengin olmakla birlikte oldukça da lezzetli bir balıktır. Fırında yağlı kağıtta hazırlanan bu tarifte maydanoz ve limon kullanarak balığımıza oldukça hoş bir aroma kazandırıyoruz.

Balıkçınızdan uskumru almak istediğinizde karşılaşabileceğiniz 3 farklı tür mevcuttur. Aralarındaki farkı anlayabilmek için Yerli Uskumru, İthal Uskumru ve Kolyoz Üçgeni? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.  Yerli uskumru bunlar arasında en lezzetlisi olup maalesef denizlerimizde artık azaldığı için pahalı balıklar sınıfına girmiştir. Bunun yerine uskumruya çok benzeyen kolyoz tezgahlarda yerli uskumru diye satılmaktadır. Lezzet olarak gayet hoş olsa da yerli uskumru ile arasında fark vardır. Bir de Norveç’ten ithal edilen dondurulmuş uskumruyu bulabilirsiniz. Bu diğerlerine göre daha yağlı olup yine lezzetli bir balıktır.

Yağlı kağıtta uskumru balığı tarifi

Bu tarifi uygularken seçtiğiniz balığa göre zeytinyağı miktarını artırmanız gerekir. Ayrıca balığın büyüklüğüne göre pişirme süresi 5 dk kadar oynayabilir.

Yağlı kağıtta uskumru balığı tarifi

Norveç uskumrusu yağlı bir balık olduğundan mümkün olduğunca az yağ kullanmalısınız. Ayrıca ebat olarak iri olduğu için bütün olarak pişmesi biraz zor olur. Size tavsiyem balıkçınızdan fileto olarak ayıklamasını isteyin.

Yağlı kağıtta uskumru balığı tarifi

Balıkları yağlayıp tuzlayıp yağlı kağıda serdikten sonra üzerlerine limon dilimleri ve maydanoz serperek pişiriyoruz.

Tarifi Yazdır
Kağıtta Uskumru Tarifi
Yerli uskumru veya kolyozu fırında yağlı kağıtta pişiriyoruz. Maydanoz ve limon ise hoş bir aroma veriyor.
Yağlı kağıtta uskumru balığı tarifi
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 25 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 25 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
Yağlı kağıtta uskumru balığı tarifi
Yapılışı
  1. Balıkları güzelce yıkadıktan sonra kağıt havlu yardımı ile kurulayın. Balıklar iri ise iyi pişmesi için yanlarına birer çizik atın.
  2. Balıkların içine ve dışına tuz-karabiber serperek elinizle yedirip. Zeytinyağı ile de ovun.
  3. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın kabına balıkları yerleştirip üzerlerine maydanoz ve limon dilimleri dağıtın.
  4. Önceden ısıtmış olduğunuz fırında 180 derecede 25 dk kadar pişirin.
Recipe Notes

Yerli uskumru kullanıyorsanız yarım çay bardağından biraz daha az zeytinyağı kullanabilirsiniz. Eğer Norveç Uskumru kullanıyorsanız toplamda 2 yemek kaşığı zeytinyağı yeterlidir.

Pişirme süresi balıkların büyüklüğüne ve fırınınızın tipine bağlı olarak değişir. Balıkları fazla pişirip de kurutmayın derim. Afiyet olsun.


Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir