Limon Aromalı Kokusuz Levrek Buğulama

Limon Aromalı Kokusuz Levrek Buğulama
06.09.2017
A+
A-

Levrek beyaz etli ve lezzetli olduğundan balık yeme alışkanlığı kazandırma evresinde çocuklar için ve balık kokusuna karşı hassas olanlar için oldukça ideal bir balıktır.

Omega-3 yağ asitleri doğada balıklardan başka sadece anne sütünde bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için gıdalardan tam bir emilim sağlanmalı. Bunun için gerekli olan hücre geçirgenliği de omega-3 yağ asitleri sayesinde mümkün olmakta. Yani yok ben artık bir yetişkinim ihtiyacım yok demeyin. Her yaştan insan hayatı boyunca omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duymaktadır. Kalp damar hastalıklarına karşı mucizevi bir koruma sağlayan omega-3 yağ asitlerini de sadece balıklardan alabiliyoruz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz Omega-3 Yağ Asitleri ve Balık başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

limon-aromali-kokusuz-levrek-bugulama-tarifi-1

Bu yazıda balık kokusuna karşı hassas olanlar, bebekler ve çocuklar için kokusuz levrek buğulama tarifi hazırladık. Özellikle çocuklar balık kokusuna karşı hassas olabiliyorlar. Zihinsel gelişimleri, bağışıklık sistemleri için de mutlaka haftada en az 2 defa balık yemeleri gerekiyor. Onlara balığı sevdirmek için uygulayabileceğiniz tariflerden biri de bu: tavada limon aromalı kokusuz levrek buğulama. Ayrıca köfte seven çocuklar için somon köftesini de deneyebilirsiniz.

limon-aromali-kokusuz-levrek-bugulama-tarifi-1

İşin özü balığın kokusunu diğer tatlar ve aromalarla baskılamak. Kılçığı alınmış bir fileto levrek kullanırsanız hem kılçıksız balık yedirmiş hem de balık kokusunu tamamen yok etmiş olursunuz. Levrek buğulama da diyebileceğiniz bu tarifte levrekleri yapışmaz bir tavada bol limon, maydanoz, baharat ve isteğe bağlı olarak soğan ile kapağı olarak pişiriyoruz. İlla levrek kullanmak zorunda değilsiniz. Bu buğulama yöntemi ile ile dilediğiniz her balığı pişirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Tarifi Yazdır
Limon Aromalı Kokusuz Levrek Tarifi
Balık kokusuna karşı hassas olanlar ve çocuklar için limon aromalı kokusuz levrek buğulama tarifi
limon aromalı kokusuz levrek buğulama tarifi
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 15 dakika
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 15 dakika
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
limon aromalı kokusuz levrek buğulama tarifi
Yapılışı
  1. Balıkları derin bir yapışmaz tavada pişireceğimizden tavaya sığacak ebatta kuyruklarını ve dilerseniz kafasını atabilirsiniz. Levrekler iriyse yanlarına birere çizik atın ve içini dışını tuzla güzelce ovun.
  2. 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını tavaya döküp balıkları yerleştirin. Üzerlerine limon dilimleri, kırmızı toz biber, karabiber, kekik, maydanoz ve soğanları yerleştirip suyunu koyup orta ateşte kapağı kapalı bir şekilde pişirmeye başlayın.
  3. 10 dk kadar sonra balıklar suyunu salacak ve alt tarafları pişmiş olacaktır. Spatula yardımı ile nazikçe ters çevirip kapağını kapatın ve 10 dk kadar daha pişirin. Afiyet olsun.
Tarif Notları

Yapışmaz derin bir tavada kapağı kapalı olarak pişen balıklar suyu salacak ve yumuşayacaktır. Ters çevirme sırasında bir spatula kullanmanızı tavsiye ederim zira balıklar dağılabilir.


YORUMLAR
  1. Ilhan Döner dedi ki:

    Harika görünüyor..Teşkkür ediyorum..Sizden acizane gerçek lakerda tarifi istiyorum..Gerçek diyorum çünķi on değil bir tarifi olmalı…