Fırında Çipura

Fırında Çipura

Fırında çipura yapmak isteyenler için gayet pratik bir tarif. Fırında yağlı kağıtta soğan, sarımsak, biber ve domates ile pişiriyoruz. 5 dakikada hazırlayıp fırına verebileceğiniz bu tarifi çok sık uygulayacaksınız.

İster çiftlik çipurası olsun ister doğal deniz çipurası olsun seçtiğiniz balık iriyse daha iyi pişmesi için yanlarına birer çizik atabilirsiniz. Çiftlik çipurası genel olarak doğal deniz çipurasına nazaran biraz daha yağlı olur. Hatta sırf bu yüzden kimine göre çiftlik çipurası daha lezzetli olabilir. İkisi arasındaki farklara “Deniz Çipurası ve Çiftlik Çipurası Arasındaki Farklar” başlığında detaylı bir şekilde değindik.

Fırında pişirdiğiniz çipuraların altına mutlaka yağlı kağıt sermenizi tavsiye ederim. Zira böylesi bir ziyafetten sonra tepsi yıkama derdiyle uğraşmak istemezsiniz. Ayrıca bu tarifte balıkların üstünü yağlı kağıt ile kapatmadığımızdan çok da sulu olmayacaktır.

fırında kolay çipura tarifi

Şimdiden afiyet olsun 🙂

Tarifi Yazdır
Fırında Çipura
Fırında kolay çipura yapmak isteyenler buraya.
fırında kolay çipura tarifi
Hazırlık süresi 10 dk
Pişirme süresi 30 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 10 dk
Pişirme süresi 30 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
Malzemeler
fırında kolay çipura tarifi
Yapılışı
  1. Balıkları yıkayıp güzelce suyunu süzün. Balıklar iriyse daha iyi pişmesi için yanlarına birer çizik atabilirsiniz. Balıkların içini-dışını tuz ve zeytinyağı ile güzelce ovun. Kalan zeytinyağını en son malzemelerin üzerine gezdirin.
  2. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye balıkları dizin. Soğan, sarımsak, biber ve domatesleri balıkların üzerine dizin. Pul biber, kekik, ve tuz serpin.
  3. Önceden ısıttığınız fırında 200 derecede 30 dk kadar pişirin.
Recipe Notes

Balıklar iriyse yanlarına çizik atabilirsiniz. Ayrıca pişirme süresi fırının tipine ve balıkların büyüklüğüne göre değişir. Çipuraların pişmesi için 30 dk gayet yeterli bir süredir. Çok fazla pişirip balığı kurutmayın.

Görsel Kaynağı: Instagram @instagurmessi

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir