Kalamar Nasıl Terbiye Edilir?

Kalamar Nasıl Terbiye Edilir?

Tıpkı restaurantlarda yediğiniz türden içi yumuşacık ve lezzetli bir kalamar pişirmek istiyorsanız öncesinde terbiye (marine) etmeniz gerekir. Bir çok kişi kalamarı alıp temizleyip direk tava atar ve sonucun pek de iç açıcı olmadığını görünce sanki pişirmesi çok zor bir deniz ürünüymüş gibi bir daha yapmaktan vazgeçer. Halbuki hazırlaması ve pişirmesi belki de en kolay olan bir deniz ürünüdür.

Ahtapot ve mürekkep balığı ile aynı familyadan olmasına rağmen aslında çok farklı canlı olan kalamarın eti de bunlar gibi serttir. Bu sebeple pişirme işleminden önce bir sos içerisinde etini yumuşatmalısınız.

Aşağıda sizlere vereceğim sos tarifi ile hazırladıktan sonra buzdolabında 2-3 saat dinlendirdikten sonra pişirirseniz farkı göreceksiniz. Hatta size tavsiyem kalamar yapmaya karar verirseniz 1 gün önceden alıp soslayıp buzdolabında 1 gün boyunca terbiye etmenizdir. Ama o kadar vaktiniz yoksa en azından 2 saat kadar dinlendirmeniz gerekir.

 

Kalamar Marine (Terbiye) Sosu

Malzemeler:

Yarım kg kalamar (temizlenmiş ve halka halka kesilmiş)

1 limon suyu

1 kesme şeker

1 çay kaşığı karbonat (cep sodası)

HAZIRLANIŞI:

Yukarıda verdiğim malzemeler ile birlikte kalamarları derin bir kap içerisinde karıştırın.

Elinizle sıka sıka yoğurmaya başlayın. Kalamarları sıktıkça ve karıştırdıkça köpürecektir. Merak etmeyin gayet normaldir.

Bu yoğurma işlemi yorucu olabilir belki sizin için ama üşenmeyin ve en azından 15-20 dk kadar devam ettirin.

İşlem bitiminde dilerseniz buzdolabı poşeti içerisinde veya aynı kap içerisinde üstüne streç kapatarak buzdolabının normal gözünde yukarıda belirttiğim gibi en azından 2-3 saat dinlendirin (ne kadar çok kalırsa o kadar iyi)

Pişirme işleminden önce asla yıkamayın. Sos içerisinden çıkardığınız gibi doğrudan pişirebilirsiniz.

4.7 from 3 reviews
Kalamar Nasıl Terbiye Edilir?
 
Hazırlık Süresi
Pişirme süresi
Toplam Süre
 
Pişirme öncesi bu marine sosunu hazırlarsanız içi yumuşacık dışı çıtır kalamarı evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz.
Yazar:
Kaç Kişilik?: 4
Malzemeler
 • Yarım kg kalamar (temizlenmiş ve halka halka kesilmiş)
 • 1 limon suyu
 • 1 kesme şeker
 • 1 çay kaşığı karbonat (cep sodası)
Nasıl Yapılır?
 1. Tüm malzemeleri derin bir kap içerisinde karıştırın.
 2. Elinizle sıkarak 20 dk kadar yoğurun
 3. Kabı streçle kapatıp buzdolabında en az 2 saat kadar dinlendirin.

 

Yazar Hakkında

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

Benzer yazılar

9 Yorum

 1. Özkan

  Valla kusura bakma ama limon ile olmaz başta biraz şüphelendim ama yine de deneyeyim dedim . Kalamarlar tamamen ekşi olmuştu hiç kalamar tadı alınamıyordu. Bunu biliyor muydunuz yoksa siz kendiniz mi böyle bir tarif çıkardınız? Kalamar terbiye etmek için soda veya süt kullanılabilir. Karbonat duymuştum sanki emin değilim ama. Siz bu tarifi hiç denediniz mi? Ekşi olmadı mı

  Yanıt
  1. Balıkçı

   Merhaba kalamarı terbiye edebilmek için biz evde limon kullanıyoruz. Ayrıca balık restaurantlarında da limon kullanılır. Belki sizin kullandığınız miktar biraz fazla gelmiş olabilir zira marine sosu içerisinden kalamarı alınca limon suyu geride kalır. Limon kullandıktan sonra maden suyu kullanmaya gerek kalmıyor. Yukarıda belirtilen miktarlar biraz da göz kararı yarım kilodan az kalamar kullanmışsanız yarım limon kullanabilirsiniz.

   Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puanla: