Genel BilgilerPratik BilgilerSağlık

Çocuklara Balığı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

blank

Çocuklar neden balık sevmez? Alıştırmak için hangi balığı kullanabilirsiniz? Hangi balığı nasıl pişirmek gerekir? Bu yazıda, çocuklarınıza balığı sevdirebilmek için anne babaların yaşadıkları deneyimler ile pedagogların, beslenme uzmanlarının ve gastronomi uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda derlenmiş önemli ipuçları bulacaksınız.

Konuya önce neden ısrarlı bir şekilde çocuklara balık yedirmeye çalışın denmesinden başlayalım. Buradaki temel sebep vücudumuzun üretemediği, dışarıdan alınması zorunlu olan omega-3 yağ asitleridir. Peki omega-3 nedir ve neden önemlidir madde madde sıralayalım:

  • Vücudumuz için dışarıdan alınması zorunlu yağ asitlerinin genel adıdır.
  • Diğer doymuş yağ asitlerinin aksine hücre zarının geçirgenliğini artırarak besin emilimini kolaylaştırır.
  • Bebekler ve çocuklar başta olmak üzere her yaş grubundan insan ihtiyaç duyar.
  • Öyle ki daha anne karnında başlar bu ihtiyaç. Hamilelik sürecinde bebeğin beyin, retina, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminin gelişimini destekleyerek erken doğum riskini azalttığı kanıtlanmıştır.
  • Kalp krizi, kalp damar hastalıkları, depresyon, migren türü baş ağrıları, eklem romatizmaları, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon, bazı alerji türleri ile kanser gibi bir çok hastalıktan korunmada önemli etkisi olduğu tespit edilmiştir.
  • EPA ve DHA beyin gelişimi ile kalp-damar hastalıklarından korunmak için gerekli çoklu doymamış yağ asitleridir ve SADECE BALIKLARDA BULUNUR.

Daha bir çok faydası olan omega-3 yağ asitleri ile ilgili “Balık Yağ Asitlerinin İnsan Sağlığı İçin Önemi” başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Buraya kadar omega-3 yağ asitlerinin önemini ve doğada sadece balıklarda bulunduğunu anlamış bulunuyoruz. Henüz hamilelik sürecinde haftada en az iki defa balık tüketilmesi gerektiği tüm doktorlar ve sağlıklı beslenme uzmanları tarafından tavsiye ediliyor. Peki sonrası? Çocuğunuz eğer balık yemeyi reddediyorsa nasıl bir yol izlemeli?

Anne ve babaların, pedagogların, beslenme uzmanlarının ve gastronomi uzmanlarının tavsiyelerini derleyerek aşağıda madde madde sıraladık. Sizler de yaşadığınız tecrübeleri yazının en altında bulunan yorum bölümünden eklerseniz herkes için önemli bir konuda geniş çaplı bir kaynak ortaya çıkmış olur.

Çocuklara balık nasıl sevdirilir?

Çocuklar Neden Balık Sevmez?

Bu soruya cevap verdiğinizde çözüm yolu üretebilirsiniz.

Çocukların tat ve koku alma duyuları hassastır. Balık diğer gıdalara nazaran daha çok koku yaydığından çocuklarda isteksizlik olabilir.

Balığa diğer gıdalardan farklı muamele yapılması.

Kılçıklı balık yediklerinde boğazına kılçık gitme korkusu veya kılçıkla uğraşmak istememe gibi sebeplerden balık yemek istemeyebilirler. Peki neler yapabilirsiniz?

Doğru Balığı Seçin

Belki de en önemli sebeplerin başında bu geliyor. Kırmızı et veya tavuk eti denince tek bir tat vardır ancak her balığın tadı, dokusu, rengi, yağ oranları birbirinden farklıdır.

Bebeğinize veya çocuğunuza ilk defa balık yediriyorsanız beyaz etli balıklarla başlayın. Beyaz etli balıklar tat ve koku olarak kırmızı etli balıklara nazaran daha hafiftirler ve yağsızdırlar. Bu sebeple çocukların kabullenmesi daha kolay olur. Alabalık, Levrek, Çipura, Mezgit, Tavuk Balığı, Dil Balığı beyaz etli ve kokusu az balıklardır. Palamut, somon, uskumru gibi yağlı balıklarda omega-3 seviyesi daha yüksek olsa da kabullenme sürecini atlattıktan sonra verin.

çocuklar için balık tarifi - balık yiyen çocuk

Kılçıksız Balıklar Hangileri?

Bazı çocukların boğazına bir defa kılçık battı mı uzun süre bu korkuyla yaşayabilirler. Kılçıksız veya az kılçıklı balıklar yaparak bu korkuyu zamanla yenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Alabalık tatlı su balığı olsa dahi somon balığı ile aynı familyadan olduğundan omega-3 seviyesi yüksek, beyaz etli, lezzetli bir balıktır. Yumuşak ve gözle görülür büyüklükteki kılçıkları orta kemiği çektiğiniz zaman kolaylıkla ayıklanır.

Tavuk balığında hiç kılçık yok desek yeridir. Ancak avcı balık olduğundan çok sık tüketilmesi tavsiye edilmez.

Dil balığı da kılçık yönünden çok avantajlıdır. Ancak dip balığı olduğu için bebeklerde sık tüketilmesi tavsiye edilmez.

Somon balığı omega-3 seviyesi yüksek iri bir balıktır. Fileto veya dilim şeklinde aldığınızda kılçığı kolayca ayıklanır. Ancak biraz yağlı balıktır. Limon veya yağı bastıran baharatlarla takviye etmelisiniz.

Çipura ve levrek beyaz etli, lezzetli, yemesi kolay bir balıktır. Sırt kısmında kılçık yoktur. Sırt kısmını bebeğinizin kendi kendine yemesi için eline verebilirsiniz.

Karides, tamamen kılçıksız, silisyum ve kalsiyum yönünden de zengin bir deniz ürünüdür. Haşladıktan sonra kabuklarını soyarak bebeğinizin eline verebilirsiniz.

Çocuklara balık nasıl sevdirilir?

Sabırlı olun

Çocuğunuz balığı sevmese dahi onu zorlamayın. Haftada iki öğün balık pişirmeye ve ona sunmaya devam edin.

Çocuğunuz Sizi Örnek Alır

Önce sizin balığı sevmeniz gerekir. Haftada iki öğün balık yiyin ve bunun diğer yemeklerden farkı olmadığını anlamasını sağlayın. Yemek sırasında keyifle yediğinizi çocuğunuza hissettirin. Bunu yaparken abartılı mimikler yerine doğal olun. Unutmayın çocuk da olsalar abartılı mimikleri anlarlar ve daha tepkisel davranabilirler.

Eğer bebeğinize balık yedirmeye başlıyorsanız tabağına kılçığını ayıkladığınız minik parçalar koyun. İlk lokmayı siz elinizle yiyin ve sizi taklit etmesi için süre tanıyın.

Onu Serbest Bırakın

Yemesi için asla zorlamayın. Nasıl yemek isterse öyle yesin. Eğer yememekte ısrar ediyorsa bir daha ki sefere farklı şekilde pişirerek tekrar deneyin. Bu yüzden yedekte yemeğiniz olsun. Küçük lokmalarla deneyebilir zamanla bu lokmaları artırabilirsiniz. Bir besini yemeye zorlanan çocukların büyük kısmı yetişkin olunca o besini hiç yemezler.

 Çocuklara balık nasıl sevdirilir?

Yaratıcı Olun – Farklı Pişirme Metotları Deneyin

Eğer kızartma sevmiyorsa fırında, ızgarada veya buharda pişirmeyi deneyin. Bu sayede daha sağlıklı bir yemek hazırlamış olursunuz.

Bazı çocuklar sadelikten hoşlanır. Mümkün olduğunca sade pişirin.

Bazı çocuklar için ise balık kokusu ve tadını bastırması amacı ile yaşına ve bedensel gelişimine göre farklı baharatlarla çeşnilendirebilir, soğan, domates gibi sebzelerle fırında pişirebilirsiniz.

Balığı bütün pişirmek yerine balık köftesi yapabilir sevdiği tatlarla ilişkilendirebilirsiniz. Pratik somon köftesi tarifi ilginizi çekebilir.

Doktorunuzun yönlendirmesi ile karides gibi beyaz etli aynı zamanda silisyum yönünden zengin besleyici deniz ürünlerini makarna ile birlikte pişirebilirsiniz. Limon Aromalı Karidesli Makarna Tarifi size ilham verebilir.

Çocuklar nugget gibi ürünleri de çok severler. Mezgit, tavuk balığı, levrek, alabalık gibi beyaz etli balıklar ile evde kendiniz de nugget hazırlayabilirsiniz.

Kokuyu Azaltın

Kızartma ve ızgara kokuyu artırabilir. Bunun yerine fırında veya buharda pişirme yöntemlerini deneyin. Limon dilimleri, defne yaprağı gibi aromalarla kokuyu bastırabilirsiniz. Buğulama sırasında kullanılan malzemeler de balığın kokusunu bastırdığından tavsiye ederim. Limon Aromalı Kokusuz Levrek ile 1,5 yaşındaki oğlumuza balık yedirmeyi başardık.

Ekmek Arası Deneyin

Fast-Food seven çocuğunuza ekmek arası balık hazırlayabilirsiniz. Marul, turşu, mayonez, soğan gibi farklı tatlar ekleyerek balık kokusunu bastırabilirsiniz.

Onu da Dahil Edin

Çocuğunuzu balıkçıya götürüp tezgahtaki balıklara dokunmasına izin verin ve balığı kendisinin seçmesini sağlayın. Ancak bu davranışı diğer besin grupları için de yapın. Örneğin marketten veya pazardan meyve-sebze alırken aynı şekilde dokunup seçmesini özendirin. Bu sayede meyve, sebze ve balık arasında ayırım yapmayacak; bu davranış ile özgüven sahibi olacaktır.

Sizler de çocuğunuza balık yedirirken yaşadığınız tecrübeleri aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

blank

Balıkçı

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çocuklar balığı sevse de sevmesede balığın içindeki omega 3 yeterli değil artık balıkarın da eski vitamini yok hep yetiştirme besleme o yüzden hepimizin ek takviyeye ihtiyacı var çocuklar içinde en iyisi easy fish oil bizimkiler bayılıyor içimiz rahat kullanıyoruz tadıda güzel koku moku yok

    1. Su ürünleri hala en sağlıklı gıdalardan bir tanesi. Gerek avlana balıklar gerekse yetiştirilenler EPA DHA yönünden zengin. Haftada 2 kez balık tüketmeni öneririm. balık yağları takviye olarak kullanılabilir. fakat aşrısı zarar verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu