Fırında Limonlu Baharatlı Alabalık Tarifi

Fırında Limonlu Baharatlı Alabalık Tarifi

Alabalık, tatlı su balıkları arasında belki de en lezzetli ve en faydalı olanlar balıklardan biri. Somon balığı ile aynı familyadan olması sebebiyle omega-3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir. Alabalık tesislerinde genelde kiremitte farklı soslar ile yapılır ve tereyağı ile özdeşleşmiştir. Kılçığı yumuşak ve piştikten sonra kolayca ayrıldığından çocuklar için tercih edilen bir balıktır.

fırında baharatlı limonlu alabalık tarifi

Alabalık, tatlı su balığı olduğu için kimileri tarafından ön yargıyla yaklaşanlar olabiliyor. Tattıklarında ise ön yargılarından dolayı pişman olup menülerine daha sık koyuyorlar. Alabalık soğuk ve temiz suyu seven bir balık. Az yağlı olduğundan genelde kızartması yapılır. Ancak dilerseniz ızgara ve fırında da pişirebilirsiniz. Kiremitte farklı soslarla da oldukça lezzetli olur.

fırında baharatlı limonlu alabalık tarifi

Tereyağlı alabalık denince yanlış anlaşılan bir husus var ki balığı tereyağında pişiremezsiniz. Tereyağı yanar. Balığı zeytinyağında (veya sıvı yağda) pişirdikten sonra henüz sıcakken üzerine tereyağı sürmelisiniz. Tereyağının aroması ile birleşince inanılmaz bir lezzet ortaya çıkar.

Bu yazıda limon, biberiye, maydanoz ve soğan ile hazırladığımız bir alabalık tarifi derledik. Alabalık genelde kızartılsa da buna benzer farklı aromalarla fırında da pişirebilirsiniz. Önemli olan balığı kurutmadan pişirmektir. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Tarifi Yazdır
Fırında Limonlu Alabalık Tarifi
Omega-3 deposu alabalığı bir de limon, biberiye ve maydanoz aroması deneyin.
fırında baharatlı limonlu alabalık tarifi
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 25 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 25 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
fırında baharatlı limonlu alabalık tarifi
Yapılışı
  1. Balıkları yıkadıktan sonra kağıt havlu yardımı ile güzelce kurulayın. Balıkların içini dışını tuz, karabiber ve az zeytinyağı ile ovup yağlı kağıda yerleştirin.
  2. Doğradığınız soğan ve maydanozları kaşık yardımı ile balıkların içine koyup limon dilimleri ve biberiye de ekleyin. Balıkların üzerine limon dilimleri ve birer yemek kaşığı zeytinyağı gezdirin.
  3. Alabalıkların üstüne karabiber ve tuz serpip önceden ısıtmış olduğunuz fırında 180 derecede yaklaşık 20 dk kadar pişirin. Afiyet olsun 🙂
Recipe Notes

Alabalık hızlı pişen bir balık olduğundan uzun süre pişirip de balığı kurutmayın. Balıkçıdan alırken orta kemiğini almasını isterseniz kılçıksız bir balık ziyafeti çekebilirsiniz. Veya piştikten sonra orta kemiğini tutup çektiğinizde kılçıklar kolaylıkla ayrılacaktır.

 

Kaynak: http://theviewfromgreatisland.com/whole-baked-trout-with-herb-salsa/

Yazar Hakkında

Balığı ve balıkçılığı seven bir öğretmendir o. İzmir eski tahta balık halinde 6 yaşında başladı balık satmaya dedesi ile birlikte. Yıllar geçti artık dede ve baba mesleğini dijital ortamda icra ediyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir