Kılçıksız Sardalya Tava Tarifi

Kılçıksız Sardalya Tava Tarifi
31.01.2017
A+
A-

Çift taraflı balık tavasında nar gibi kızarmış sardalya pişirmek çok kolay. Kimisi kılçığını ayıklayarak yemeyi sevebilir ancak bir de böyle denemenizi tavsiye ederim. Fileto çıkardığımız (kılçığını aldığımız) sardalyaları mısır ununda hafif baharat ile kızartınca enfes bir balık yemeği ortaya çıkıyor.

Çift taraflı balık tavasında kılçıksız sardalya nasıl yapılır

Sardalya Ege ve Akdeniz’e özgü bir balık olduğundan yazın tatil beldelerine gittiğinizde mutlaka karşılaşmışsınızdır. Büfelerde, ufak teknelerde, hatta lüks restoranların menülerinde bile bulabilirsiniz. Ekmek arası sardalya yapılırken kılçıksız olarak pişirilir.

Çift taraflı balık tavasında kılçıksız sardalya nasıl yapılır

Bu tarifte de kılçıkları alınmış sardalyaları mısır unu, tuz, karabiber ve kekik karışımına buladıktan sonra çift taraflı balık tavasında pişiriyoruz. Mısır unu yerine dilerseniz beyaz un da kullanabilirsiniz. Ancak ben balığı biraz daha kızarık sevdiğimden mısır unu kullanıyorum. Ayrıca daha lezzetli yaptığını düşünüyorum. Hele Karadenizli bir yakınınız var da oradan mısır unu getirttiyseniz demeyin keyfine. Ama size tavsiyem Karadeniz bölgesinden getirttiğiniz mısır ununu az az dikkatli kullanın. 1 çay bardağı yerine yarım çay bardağı falan kullanın ki bir sonraki sefere de kalsın 🙂

Çift taraflı balık tavasında kılçıksız sardalya nasıl yapılır

Eğer balıkçınıza nazınız geçiyorsa sardalyanın kılçığını temizletebilirsiniz. Eğer kendiniz temizleyecekseniz sardalyanın kılçığı nasıl temizlenir bilmeyenler için aşağıdaki videodan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kısa Video: Sardalyanın Kılçığı Nasıl Alınır?

Eğer aldığınız balık tazeyse (ki umarım öyledir 🙂 ) kılçığını almak bir nebze zor olur. Taze balık biraz diri ve sert olduğundan kılçığını alırken zorlanmanız ve birkaç seferde çıkarmanız muhtemeldir. Ama birkaç tanesini temizledikten sonra eliniz pratik kazanacağından sonraları daha kolay temizlersiniz. Bu arada “Balığın tazeliği nasıl anlaşılır?” başlıklık yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Çift taraflı balık tavasında kılçıksız sardalya nasıl yapılır

Benim elimdeki çift taraflı balık tavasına 750 gr kılçığı alınmış sardalyayı sığdırabiliyorum. Eğer kalabalıksanız çok sıkıştırmak yerine birkaç seferde pişirmenizi tavsiye ederim.

Tarifi Yazdır
Kılçıksız Sardalya Tava Tarifi
Çift taraflı balık tavasında nar gibi kızarmış sardalya tava hazırlamak çok kolay.
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 10 dakika
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 10 dakika
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Yapılışı
  1. Temizlenmiş ve kılçığı alınmış sardalyaları yıkadıktan sonra suyunu süzüp iyice kuruduğundan emin olun.
  2. Tepsi veya geniş bir kapta mısır unu, tuz, karabiber ve kekiği karıştırın.
  3. 2 adet kılçığı alınmış sardalyaları et ete gelecek şekilde birleştirip una bulayın.
  4. Çift taraflı balık tavasının küçük kısmına 1 yemek kaşığı zeytinyağını yayıp balıkları dizin. Tüm balıkları dizdikten sonra 1 yemek kaşığı zeytinyağını balıkların üzerine gezdirin.
  5. Orta-Yüksek ateşte 5-6 dk kadar pişirdikten sonra ters çevirip 5 dk kadar daha pişirin.
Tarif Notları

Mısır unu balıkların nar gibi kızarmasını sağlar. Yapışmaz çift taraflı tava kullanıyorsanız 2 yemek kaşığı zeytinyağı oldukça yeterlidir. Yüksek ateşte 5 dk gibi bir sürede pişen balıkların pişip pişmediğini biraz da kokusundan anlarsınız.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.